הגודל הוא שקובע? זהו, שלא: על שדיים, חלומות ופרופורציות

מאת: פרופ' אייל וינקלר, מומחה לכירורגיה פלסטית

תופעה מעניינת מתחוללת בשנתיים האחרונות בתחום ניתוחי החזה. מדובר בטרנד חדש שבעקבותיו הפופולריות של שתלי שדיים גדולים הולכת ומתפוגגת ויותר נשים מעדיפות שתלים קטנים. תופעה זו משתקפת גם אצל מנתחים רבים וגם במדיה.
אתר realself, לדוגמה, פרסם לקראת 2016 מאמר שדן בשינוי הדרסטי שמתחולל במה שנחשב עד 2014 כאידיאל השד המושלם והיום, הסיכוי ש'יותר נשים יעדיפו שתלים קטנים', כפול מזה ש'יותר נשים יעדיפו שתלים גדולים'. 

 

מה גרם לשינוי?

כמו בכול אלמנט אופנתי, אין ספק שגם השדיים הקטנים משקפים את אידיאל היופי החדש שמקובל על הסלבס של ימינו. ומה שטוב לכוכבות הנוצצות והמפורסמות, טוב גם לשאר הנשים. לדוגמה, ד"ר לביניה ק' צ'ונג (Lavinia K. Chong), מנתחת פלסטית במחוז אורנג' (Orange county) בקליפורניה, מעידה כי נשים שמגיעות אליה לניתוחי חזה, מצביעות על המחשוף של הסלבריטאית שהן מעריצות ומבקשות לעצמן את החזה הקטן והיפהפה של קייט הדסון, ריהאנה או גוון סטפאני. 
העלייה בבקשות לחזה קטן ניכרת לא רק בקרב הנשים. גם נערות צעירות מושפעות מהסלבס בנות גילן ומתשומת הלב התקשורתית שהוקדשה לניתוח להקטנת חזה שעברה אריאל וינטר (Ariel Winter) בת ה-17, כוכבת בסדרה "משפחה מודרנית".

 

מה בכלל מניע נשים לעבור ניתוח להגדלת חזה?

נשים שוקלות הגדלת שדיים בגלל מגוון רחב של סיבות כשהנפוצות ביותר הן:

-    להרגיש יותר נשית ומושכת.
-    לשחזר את נפח השדיים לאחר היריון, הנקה או ירידה במשקל.
-    לשפר את הביטחון העצמי ואת דימוי הגוף.
-    להוסיף נפח לשדיים שלא התפתחו באופן מלא לאחר גיל ההתבגרות.
-    ליצור שדיים פרופורציונליות יותר למבנה הגוף.
-    לשפר את הסימטריה כשהגודל או הצורה של שד אחד שונה מהשני.
-    לתקן דפורמציה מולדת בשד אחד או בשניהם.

 

איך קובעים את גודל השתל?יש נשים שמגיעות אלי לפגישת ייעוץ לאחר שכבר קיבלו החלטה לגבי גודל השד שהן רוצות. לפעמים החלטה זו נשענת על פנטזיה או על מה שנראה לאישה כחזה נשי ושופע ולפעמים היא רוצה את גודל השד שראתה אצל החברה שלה, למרות שהחזה בו היא חושקת לא ממש פרופורציונלי לגוף שלה. מעבר לכך חשוב גם להבין שכול גודל שתל ייראה שונה לחלוטין אצל כל אישה – תלוי במבנה גופה ובפרופורציות שלה – ולכן לא כדאי לעשות השוואות אלא לסמוך על המומחה בבחירת גודל המשתל האופטימלי בשבילך. 
במקרים אלה אני מחווה את דעתי המקצועית ומסביר היכן נכון למקם את השתלים, בין רקמת השד לשריר החזה או מתחתיו. בנוסף, אני מסביר למטופלת שקביעת גודל השד נגזרת משיקולים רבים ובעיקר, לא הגודל הוא זה שקובע את היופי. אדרבא, הכול אישי ומה שמתאים לאחת לא מתאים לאחרת. כדי שהמטופלת תוכל לסמוך על ההחלטות המקצועיות שלי כמנתח ולהרגיש שהיא נמצאת בידיים טובות ואמינות, חשוב שהתהליך יהיה מעורב בתיאום ציפיות ובחיבור אישי שיחזק את האמון ותחושת הביטחון. לכן, אני מקפיד להסביר לה את כל ההיבטים הכרוכים בהליך הניתוח ובהשפעותיו, ונותן מענה מלא לשאלות שעולות תוך שימוש במונחים ברורים ומובנים.

 

גודל, צורה ופרופורציה

כיוון שכול החלטה שקשורה להגדלת החזה תשפיע על הגוף באופן כללי, ההחלטה המקצועית שלי כרופא לוקחת בחשבון מספר פרמטרים שיבטיחו תוצאה משביעת רצון:

-    שמירה על הפרופורציות ועל המראה הטבעי של הגוף לאחר הגדלת חזה.
-    התאמת גודל השד לכמות העור הקיימת.
-    התחשבות ביכולת של הגוף לשאת את המשקל העודף תוך שמירה על יציבה נכונה.

אז נכון, מותר לכל אחת לחלום על החזה שאותו תמיד רצתה, אבל רצוי גם לשמוע בקולו של איש המקצוע ולבדוק שאותו חזה חלומי אכן מתאים לגופך או שאולי כדאי פשוט לאמץ חלום חדש ומושלם עוד יותר.

אולי יעניין אתכם גם: