"דוקטור, תחליק לי את המצח!"
לא רואים עלייך, הכל על רפואה אסתטית מאת פרופסור אייל וינקלר, ידיעות אחרונות מוסף זמנים בריאים

"דוקטור, תחליק לי את המצח!"

נשים רבות פונות למרפאתי ומבקשות "אך ורק ליישר את הקמטים העמוקים במצח". או תעשה לי אך ורק "גיהוץ מצח", "בוטוקס", "החלקת מצח", אלו המילים המשמשות את הרצון למצח חלק שאינו נראה זועף ואינו חרוש בקמטים. העיקר שייראה טבעי. לטבעי הזה עוד נגיע.

אסביר מעט על המנגנון הפיזיולוגי הגורם לקמטים העמוקים שבמצח.

ראשית יש לדעת שמאחורי כל קמט מונח שריר שמתכווץ ואחראי על "התקמטותנו". זאת ועוד, כל פעם ששריר הבעה רצוני מתכווץ בפנים, מופיע, בכל גיל, קמט. בגילים צעירים, הקמטים מוסתרים על פי רוב ע"י העור העבה ורקמת תת־העור. ככל שאנו מתבגרים הופכים הקמטים של ההבעה לבולטים יותר לעיין. ישנו גיל או מצבים מסוימים של התבלות העור (זקנה, נזקי שמש, נזקי עישון, רזון משמעותי ועוד) שבהם הקמטים נותרים קבועים כמעט ללא תלות בעוצמת התכווצות השריר. הקמטים המדוברים הם תמיד אנכיים לכיוון התכווצות השריר.

לדוגמה, הקמטים במצח הם אופקיים ונמתחים לרוחב המצח מימין לשמאל. זאת כיוון שהשריר הקדמי של המצח מתכווץ מלמטה כלפי מעלה, במטרה להביא להרמת הגבות בבואנו לבטא למשל תדהמה או הפתעה.

הנה כי כן, על תנועותיהם הרצוניות של העיניים, הגבות והמצח (כחלק מיכולות הפקת הבעות הפנים), שולטות באופן פשטני שתי מערכות שרירים עיקריות: השרירים הטבעתיים שסביב העין ושרירי המצח.

שריר המצח הוא מעין וילון דק המתפרש מחלקן העליון של הגבות לכיוון מעלה, אל הקרקפת הקדמית.

כפי שתיארנו, כשהשריר הזה (המכונה בשפה הרפואית frontalis muscle) מתכווץ באופן רצוני, הגבות יעלו כלפי מעלה ויופיעו קמטים משמאל לימין (לרוחב המצח).

אז איך ״מחליקים״ את המצח מקמטים? 

מזריקים בוטוליניום טוקסין, הטוקסין נקשר לשריר המרים את הגבות, מדכא את פעילותו ומעלים למספר חודשים את הקמטים.

התוצאה הישירה שמשיגים היא היעלמותם של הקמטים במצח. אב, הנגזרת הבלתי נמנעת משיתוק שריר המצח המרים את הגבות היא צניחת הגבות.

נשים צעירות או נשים שצניחת הגבות אצלן לפני הזרקת הבוטוליניום אינה משמעותית יכולות לחיות עם התוצאה. אצל נשים אחרות, לצניחת הגבות יש אפקט מבגר המשנה את ההבעה.

אז מה עושים? 

כדי להרים את הגבה (למרות שהחלטנו את המצח!!), יש מטפלים המזריקים עוד בוטוליניום לשריר הטבעתי המקיף את ארובת העין, האחראי על המנגנון הרצוני של עצימת העין והנמכת הגבה.

כך בעצם אנו מזריקים בוטוליניום לשיתוק שתי פעולות הפוכות:

האחת, דיכוי מנגנון אחד של הרמה (הגבות) והיפוכו, שיתוק הנמכה (של צידי הגבות). התוצאה שאמורה להתקבל היא מצח חלק וגבה שאינה נפולה.

לפני כמה ימים פגשתי במקרה חברה טובה שאיתה לא נפגשתי חודשים רבים. בהתחלה לא האמנתי. אבל כעבור כמה שניות ידעתי, שהיא "בוגדת" בי: צידי הגבות שלה קפצו לשמיים באופן גרוטסקי מעט. המצח היה חלק כמו שיש ובין הגבות הקמטים הלכו לרוחב במקום מלמעלה למטה.

המבט שלה היה "מופתע". שוחחנו על הא ודא, אבל מהר מאוד ביקשתי סליחה והלכתי לדרכי. למרות שהיה לי פנאי, האמת היא שנחפזתי כיוון שבערה בי דילמה קשה. לומר משהו או לא לומר? מהו מקומו של חבר נאמן, להעיר או לא להאיר? זו השאלה!

אגב, במקרים מסוימים הגבה עלולה לקפוץ בחלקה החיצוני גם כאשר מדובר "במזריק" מומחה ומיומן. המינון של בוטוליניום צריך להיות מבוסס על הזרקה בגישת "נסיון וטעייה", בתחילה המנתח הפלסטי מזריק מינון נמוך ורק עם הזמן והניסיון הנרכש ספציפית לכל מטופלת ומטופלת, ניתן יהיה לבצע הזרקת בוטוליניום במינון מרבי ובפיזור אנטומי סביב הגבה, באופן שלא יצריך השלמות ושיפורים.

לסיכום: אִמרו כן למצח חלק, אבל בתנאי שזה לא כרוך בצניחת הגבות או קפיצת צידי הגבות למרומים.