לא רואים עלייך, הכל על רפואה אסתטית מאת פרופסור אייל וינקלר, ידיעות אחרונות מוסף זמנים בריאים

דוקטור, תגיד, היא עשתה ניתוח?

בניגוד למקובל לחשוב, חייו של המנתח הפלסטי אינם קלים. המקצוע הנוצץ לכאורה רווי בבקשות ובציפיות לא ריאליות מצד מטופלות ומטופלים המבקשים פתרון של קסם: להיראות כמו כוכבי הקולנוע, וכמובן בלי ניתוח ובלי כאב. והרי הודעה: משימה זו אינה אפשרית.


מבט מקצועי בכוכבות השטיח האדום של טקסי האוסקר מגלה שכמעט כולן עברו טיפול או ניתוח קוסמטי. תפקידי כפרשן ניתוחים וחומרי מילוי אינו פשוט. קל יותר להיות "שוטר אופנה" ולהביע דעה על הבגד, התסרוקת והאיפור.
לשם מתן חוות דעת רצינית, ידרוש מנתח פלסטי המכבד את עצמו  לבדוק את המטופלת, להתבונן בפניה מקרוב ולמששן, לאתר צלקות, גבשושיות ולהתבונן בתמונותיה לפני, בטרם יביע דעה.

משסיימתי את ההתנצלות אביע את דעתי המלומדת, ואומר שיש מבין הכוכבות ששמרו על מראה" טבעי", כמו מלאני גריפית' ומריל סטריפ. נראה לי בוודאות גבוהה שגריפית' בת ה־ 65 עברה דרך סכין המנתחים אשר ביצע עבורה הידוק צוואר והדגשת קו הלסת. מריל סטריפ, גם היא בת 65, נראית טוב לגילה, אך אני מניח שביצעה הידוק קו לסת, שעשוי באופן מצוין. לעומתן קייט בלנשט ופטרישיה ארקט, הצעירות בכ־ 20 שנה, נראות כמי ששמרו על פניהן ללא ביקור בחדר הניתוחים. אצל בלנשט היפהפייה בת ה־ 46 ניתן לראות עודף עור בעפעפיים וקמטים עדינים לציידי העיניים, נתונים המצביעים על מראה טבעי שאינו מטופל ואינו מנותח. הנפח היפה בעצמות הלחיים יכול להיות תולדה של נתונים טבעיים, איפור מוצלח או אולי מילוי עדין וראוי של האזור. לסיכום: לא ניתן לקבוע שנותחה.
כיוון שנראה שלפטרישיה ארקט מבנה גוף מלא, ובנאומה היא קראה מדף ולעיניה משקפיים, יכולתי להתרשם מעודף עור בעפעפיים ומקמטים מעל לשפה העליונה, וגם אצלה לא ניתן לקבוע אם נותחה או טופלה.
 
אך אם הייתי מזדמן לאותו שטיח אדום, הייתי מת לשאול את מה שלא מניח את סקרנותי - כוכבי הקולנוע מרבים להיחשף ולהתראיין על חייהם האישיים. הם חושפים או נחשפים ביחסיהם עם בני הזוג, בהעדפותיהם, במאמן הספורט, בהרגלי האכילה, השתייה והתספורת, הכוכבים מספרים לנו על האהבות והפרידות, ורק דבר אחד שלדעתי אין לגיטימי ממנו, רק בודדות נוהגות לשתף - מה עשיתי אצל המנתח הפלסטי. חבל.