לא רואים עלייך, הכל על רפואה אסתטית מאת פרופסור אייל וינקלר, ידיעות אחרונות מוסף זמנים בריאים

דוקטור, מתיחת בטן זה קוסמטי או רפואי?

"באיזה חודש אני נראית לך?", שאלה אותי המטופלת עם כניסתה לחדרי לפגישת יעוץ. היא סבלה מבעיה המתרחשת אצל נשים רבות לאחר לידה, ובדרך כלל לאחר כמה לידות. ההיריון גרם למתיחה בלתי־הפיכה ולרפיון של דופן עור הבטן ושרירי הבטן באופן שגורם לבטן להיראות הריונית גם שנים לאחר הלידות. לעיתים גם ספורט ואימון גופני לא מועילים.


 בטור זה אמשיך לדון בממשק שבין כירורגיה פלסטית משחזרת לבין ניתוחים קוסמטיים הנחשבים למותרות.


זה הזמן לדבר על מתיחת בטן. שמו של הניתוח הזה אינו מתאר באופן מדויק את מטרותיו ואת הפעולות המתבצעות בו. במסגרת החברות בקופת החולים או הביטוח הרפואי אנו זכאים לניתוחים שמתקנים פגמים בדופן הבטן התחתונה אשר גורמים לכאב ולסבל. למשל, במקרים שבהם נוצר בקע בדופן הבטן עקב ניתוח קודם, או אם נגרם רפיון קשה של הבטן אחרי הריונות מרובים, או במקרי צניחת רחם או "בריחת שתן". לעומת זאת, במקרים של "סתם" ניתוח קיסרי שהותיר עמק וגבעה, או אם נותרו עודף עור גדול או שרירי בטן רופפים, נחשב הניתוח המתקן לניתוח קוסמטי.כך או כך, המטופלות וגם המומחים בכירורגיה פלסטית יודעים שבטן רופסת, המתאפיינת בעודף עור ומדמה הריון של חודש רביעי, היא מצב בלתי־נסבל עבור נשים לא מעטות. רבות מהן מנסות ספורט אינטנסיבי וחיזוק שרירי הבטן, אבל למרבה הצער ישנן כאלה שלהן נדרש פתרון ניתוחי.
הניתוח הקוסמטי לתיקון הבטן אמור להעניק למטופלות בטן מהודקת היטב. מהבטן מסולקים עודפי העור והשומן התת־עורי, ובמקומם מקבלים בטן שניתן להכניסה למכנסי ג'ינס צמודים. בניתוח נותרת צלקת לכל רוחב הבטן בגבול שיער הערווה (המיקום הוא כמו של צלקת הקיסרי אבל ארוכה מעט יותר) ועוד צלקת שממוקמת בתוך הטבור. לעיתים הצלקת נראית נאה אך במקרים רבים "מחליפים" בטן רופסת ועודף עור בבטן מצולקת. הצלקת מוסתרת אמנם ברובה בקו התחתונים, אבל לעיתים היא אינה סימטרית ובמקרים מסוימים מציצה בשני קצותיה מבגד הים או מהתחתונים.
 
בניתוח מתבצעות הפעולות הבאות: מוסרים עודף עור ושומן תת־עורי, הטבור מתגלה דרך פתח חדש שהמנתח פוער בדופן הבטן המתוחה, ושרירי הבטן מהודקים זה לזה על-ידי תפירה פנימית וקירוב של המעטפות השריריות זו לזו. על פי רוב מתבצעת בניתוח זה (במידת הצורך) גם שאיבת שומן של המותניים כדי להביא להרמוניה של אזור הבטן התחתונה. הניתוח מתבצע בהרדמה כללית ובדרך כלל נמשך כשעתיים עד שלוש. אני נוהג לסיים את הניתוח לאחר שחיברתי לדופן הבטן מערכת צינוריות דקיקות המזרזפות תרופה נגד כאב לאזור הניתוח במשך 72 השעות הראשונות שלאחר הניתוח. ההקלה על הכאב משמעותית ביותר והניתוח מוגדר לרוב על-ידי המטופלות כ"פחות נורא ממה שחשבתי". שיעור שביעות הרצון של המטופלות מניתוח זה בדרך כלל גבוה מ־90%. ההחלמה נמשכת כעשרה ימים והחזרה לשגרה מתרחשת בתוך כשבועיים.