דוקטור, דבר עברית
לא רואים עלייך, הכל על רפואה אסתטית מאת פרופסור אייל וינקלר, ידיעות אחרונות מוסף זמנים בריאים

דוקטור, דבר עברית

מאת: פרופ' אייל וינקלר

כל המילים השמחות. המטרה של הטור הפעם היא לחזק את הביטחון העצמי של הקוראים. לאחרונה פונים אליי מטופלים כשבפיהם בקשה להסביר להם על פרסומים המשתמשים בטכניקות ועובדות מדעיות מרעישות, אך לא ממש מובנות.

גבירותיי ורבותיי, אתם צודקים וצודקות! ההמולה והרעש שמעוררים סביבכם אינם עובדות מדעיות, והסיפורים שמוכרים לכם הם לא יותר מסיפורי סבתא.

במספר הזדמנויות הבעתי את דעתי על שפע הבטחות השווא והכזבים המלווים את העולם הקוסמטי־אסתטי. דומה שעולם הניתוחים והטיפולים הפלסטיים השתנה מתחום רפואי המחייב לימוד ומומחיות, למופע הבטחות שווא אחד גדול, שאין בו חוק ובוודאי אין בו סדר. הכי גרוע, הוא רווי שקרים וניצול ציני של הרצון שלנו להיראות טוב יותר.

ישנן דרכים רבות לגרור אותנו לבצע טיפולים וניתוחים קוסמטיים ואסתטיים. הדרכים לשידול מטופלים הולכות ונהיות משוכללות ומתוחכמות משנה לשנה.

סיבוכים קשים

כבר אמרתי בעבר ואני חוזר ומדגיש: זו אינה מריבה על ליטרת הבשר. זה לא ויכוח על כסף. המניע שלי לכתיבת הדברים אינו החשש מתחרות. בארץ פועלים אלפי רופאים מזריקים, בעוד שמספר המומחים לכירורגיה פלסטית אינו מגיע למאתיים. הפנייה לרופאי משפחה, אורתופדים והעוסקים ברפואת שיניים להזריק, היא אמירה של הציבור והחלטה של הרגולטור ושל ההסתדרות הרפואית בישראל, ואנו הפלסטיקאים לא יכולים ולא מעוניינים לשנות זאת. מה שמטריד מאוד את עמיתיי מאיגוד הפלסטיקאים ואותי, הם המטופלים הסובלים מסיבוכים קשים כמו גם מעיוותי הפנים, מאובדן הבעה, פזילה, נמקים בעור הפנים, צלקות ועוד. גרוע מכך, ליבנו נחמץ אל מול הגברים והנשים שמקבלים מראה גרוטסקי בלתי טבעי, כאשר האצבע המאשימה מופנית תמיד כלפינו.

חשוב לומר, זה לא שלִי או למנתחים הפלסטיים האחרים אין סיבוכים, יש ויש! אבל, אנחנו יודעים גם לתקן את הנדרש, כי אנחנו למדנו שנים את האנטומיה והכירורגיה של הפנים.

הטרנד החדש במכירת מוצרים וטיפולים אסתטיים הוא שימוש במילים גבוהות המשרות נופך של אמת מדעית, אף שאלו ביטויים ריקים ללא כל בסיס.

לאחרונה אני נתקל בגל החדש של השיווק שבו הבטחות להרמת פנים ללא ניתוח, ניתוח עפעפיים ללא ניתוח וכו'־וכו'.

המילים המובילות הן "ניאו", "מיקרו", "מילי", והן נאמרות כולן בצמידות למילים "ליפט" ו"הרמה". כך נמצא "מילי־ליפט", "ניאו־הרמה", "חוטים ללא ניתוח", "מיקרו" ו"נאנו מולקולות" ועוד.

החיבור בין רופאים שאינם מומחים לחומצות היאלורוניות מביא עימו המצאות לשוניות מרהיבות. התוצאות בפועל פחות.

כך נמצא מילים כמו "רגנרציה־חידוש", "הפעלה תאית־מיצוק", "הצערה", "שיקום והידוק העור" וכמובן "אנטי־אייג'ינג" - כמו גם טיפולי אנרגיה המחוללים שינוי דרמטי, שיקרה כמובן לאחר שנסכים להזרקה או אפילו מריחה של חומצה היאלורונית.

כך ממש.

עמיתיי המנתחים הפלסטיים ואני מרבים להשתמש בביטויים "טכנולוגיות מתקדמות להקפאה והמסת שומן"; "טכנולוגיות לייזר וגלי קול להידוק ומיצוק העור". אנו משתמשים ב"בוטוליניום" ו"חומצות היאלורוניות" לפיסול והצערת מראה הפנים. לצערי, גם נאלצנו להיגרר ולהשתמש מדי פעם במילים הלקוחות מהז'רגון השיווקי. אבל בפגישות הייעוץ יש לנו מסר ברור ושפה אחידה, רפואית וברורה. שם בחדר הבדיקה חבריי ואני פחות נוהגים להשתמש במילים המטשטשות.

כיוון שהרעיון הובן והמסר ברור אני מסתפק בלומר שכשפונים אליכם במסר לא ברור, התגובה הראויה היא, "נו באמת". ראו הוזהרתם.