תמונה לכתבה, גבר מי שעושה בוטוקס
לא רואים עלייך, הכל על רפואה אסתטית מאת פרופסור אייל וינקלר, ידיעות אחרונות מוסף זמנים בריאים

גבר מי שעושה בוטוקס

"אני פרופסור, בן 52, גרוש מזה שנתיים, עובד קשה, אב מסור ככל האפשר ואפילו קצת רץ ומתאמן. ירדתי 8 ק"ג, ואני יוצא עם בחורה הצעירה ממני בהרבה. החברה שלי אומרת שאני נראה זקן, אני חייב שתעשה לי בוטוקס".

כך נשמעים פחות או יותר המונולוגים של הזכר המטרוסקסואל המודרני המגיע למרפאתי, ואינו מסתפק בהסרת שיער וסידור ציפורניים. גברים בגילאי 60־40 לא היו עד לאחרונה אוכלוסייה משמעותית בפרקטיקה של מרבית מעמיתיי הפלסטיקאים ושלי.

הגברים שאנו מנתחים בדרך כלל הם בחורים צעירים, המבצעים ניתוחי אף, או גברים בכל הגילאים המבקשים טיפול בשומות או בהזרקת בוטוקס להפסקת הזיעה בבית השחי. גם ניתוחי גינקומסטיה (הקטנת השד בגבר), היו ועודם נפוצים. אך לאחרונה ניכר שינוי משמעותי באוכלוסיית הגברים המגיעים למרפאות המנתחים הפלסטיים. כבר למעלה מעשור שיותר ויותר גברים מתמסרים לסכין המנתחים הפלסטיים בניתוחי עפעפיים קוסמטיים, וגברים רבים פונים לשאיבות שומן ולניתוחים לעיצוב הגוף ואפילו לטיפולים קוסמטיים של הפנים.

מהו הטרנד החדש?

הטרנד החדש הוא בעיקר שאיבת שומן והידוק הצוואר והזרקת חומרי מילוי ובוטוליניום טוקסין. כשגולת הכותרת בעולם הטרנדים לגברים בימינו היא הצערת הפנים.

קובי (שם בדוי) הוא גבר בן 60 אשר מזריק כבר שנתיים חומצה היאלורונית לקמטים העמוקים שלצידי הפה, בוטוקס לצידי הגבות ובין הגבות ומבצע טיפולי לייזר לסילוק נגעי עור שפירים מהצוואר. "אותי מעניין להיראות טוב", הוא אומר לי. "אני נשוי באושר, סב לנכדה, לא מחפש כלום מחוץ לבית. ובכל זאת המראה החיצוני שלי חשוב לי", הוא מוסיף. "כמו הנשים בנות גילי, גם אני עובד עם צוות צעיר, מנהל פגישות עסקיות, חי במסגרת חברתית ובכל המסגרות האלה אני מוטרד מהמראה החיצוני שלי".

אז מה מטריד את הגברים ומה הם עושים בנדון?

שני המאפיינים המרכזיים של ההזדקנות בגברים הם עפעפיים צנוחים וצוואר נפול או שמן. גברים רבים מעוניינים גם במילוי קמטים עמוקים שבין האף לפה.

דעתי המקצועית האישית היא שמילוי קמטים ובוטוקס לגברים הוא טיפול לגיטימי מבחינת המראה המתקבל רק בטיפול זהיר ומיומן ביותר. במקרים בהם יינתן טיפול־יתר המראה שיתקבל יהיה נשי וגרוטסקי.

במראה הגברי קמטים במצח וקמט הבעה סביב הפה אינם מבגרים באופן משמעותי כמו אצל נשים. מילוי־יתר של עצמות הלחיים אצל הגבר יגרום לנשיות של הפנים, למראה מעוגל של הפנים, באופן שיגרום להן להיראות גרוע יותר מאשר ללא טיפול.

האלמנטים המבגרים ביותר בפנים של גבר הם צוואר נפול, עפעפיים וגבות צנוחים, ורעמת שיער צפוף על פני האפרכסות. בכל אלה ניתן לטפל רק על ידי ניתוח. רק במיעוט המקרים הרמת צידי הגבות לגבר באמצעות בוטוקס תביא לתוצאה הראויה. בדרך כלל הגברים ייהנו יותר מהתערבות ניתוחית של הסרת עודף עור בעפעף העליון וטיפול קבוע בבוטוליניום בין הגבות.

בעניין הטיפול לצוואר הצנוח, הטכנולוגיות המודרניות מציעות מגוון טיפולים פחות רדיקליים מניתוח הרמת פנים מלא. כך ניתן לשלב שאיבת שומן של הצוואר (לגבר המתאים), בליווי הידוק על ידי סיב לייזר או אנרגיות חום אחרות. מה מאפיין את המועמד לשאיבת שומן בצוואר? לא מדובר רק בגברים שמנים, אלא גם גברים עם נטייה גנטית לצניחת שרירי הצוואר הקדמיים והצטברות שומן ועודפי עור לצידי הלחיים ובצוואר. גברים אלה, אשר "איבדו את הגבול" בין קו הלסת הצידי לצוואר, הם מועמדים מצוינים לטיפול בשיטות המודרניות של הידוק הצוואר עם או בלי שאיבת שומן.

תחומים נוספים של הצערת המראה הגברי, ובהם השתלת שיער ועוד, אינם בתחום מומחיותי, אבל מספר הפניות למרפאתי מוכיח בעליל שהתקרחות היא אחד הנושאים שהכי מטרידים גברים מתבגרים. •

 

אולי יעניין אותך לקרוא גם: