לא רואים עלייך, הכל על רפואה אסתטית מאת פרופסור אייל וינקלר, ידיעות אחרונות מוסף זמנים בריאים

ברוכים הבאים לעידן הקרח

ראשית, גילוי נאות: במרפאת המומחים שבה אני עובד התחלנו להפעיל מכשיר להקפאת שומן. למעלה מעשרה מכשירים כאלה ודומיהם מצויים למיטב ידיעתי, בשימוש במרפאותיהם של מנתחים פלסטיים בכירים נוספים ברחבי הארץ. מדובר במכשירים שהיצרנים שלהם מבטיחים הקפאת רקמת השומן שגורמת בתוך כמה שבועות להתמוססותו ולהצרת היקפים, ללא הרדמה וללא ניתוח.

הצבת המכשיר בישרה מהפכה קטנה אצלנו במרפאה, אחרי שנים רבות שבהן התנגדתי אפילו להאזין לרעיון של ״מכשירי הפלא החדשניים״ למיניהם. באופן גורף לא האמנתי משך שנים להבטחות לפיהן המכשירים יכולים להחליף את שאיבת השומן המודרנית. הסכמתי רק לאחר שלמדתי היטב על המכשור המודרני ולאחר מאמצי שכנוע רבים, בעיקר מצד שותפיי ועמיתיי המומחים הצעירים. אלה הזכירו לי את סיפורי המורשת שלי על התנגדותם הנחרצת של דור המורים שלי לכירורגיה הכללית, שהטילו ספק במהלך שנות ה־80 ביכולתה של הכירורגיה הלפרוסקופית להחליף את הכירורגיה הבטנית הקלאסית. היום אין להתנגדות דאז אפילו זכר בספרי הלימוד החדשניים ובוודאי שלא בפרקטיקה הכירורגית המקובלת. החלטתי, אם כן, להיפתח לחידושי התקופה, ללמוד היטב את הנושא ולתת למכשור החדיש הזדמנות ראויה. בתחילת חודש אפריל התקיים בלאס־וגאס הכינוס השנתי של האיגוד האמריקאי לכירורגיה פלסטית ואסתטית. בכינוס, המושך אליו מדי שנה אלפי מומחים בכירורגיה פלסטית מכל העולם, ניתן ייצוג נרחב לתערוכת המכשור המודרני המוקדש לטיפולים אסתטיים. ציוד זה, ההולך ותופס לו מקום לגיטימי לצד הניתוחים הקוסמטיים, כולל מכשירי לייזר ואולטרסאונד להסרת שיער, החלקת קמטים, הצערת העור ועוד, לצד מכשור חדיש המציע טיפולים לעור, טיפולים נגד הזעת יתר ועוד.

 

להרוס את תאי השומן העמוק

המכשור להקפאת השומן עניין אותי במיוחד. מזה כמה שנים מצויים בשימוש מכשירים, כולל כאלה שקיבלו אישור FDA, המציעים המסת שומן על ידי חימום הרקמה השומנית בעזרת שימוש בקרני לייזר או אולטרסאונד. חלק ממכשירים אלה נמכר כציוד המתאים לטיפולים במרפאה, ומשווק לשם הפעלתו ללא צורך בחדר ניתוח וללא הרדמה. המכשור מיועד לשאיבות ״קטנות״ של שומן (עד 300 גרם) מהצוואר, מהמותן, מהירך הפנימית ועוד. היצרנים של מכשור זה מזהירים ששימוש בלתי־מיומן בו, כמו בכל טיפול רפואי, עלול לגרום לסיבוכים מקומיים כמו כאב, בצקת, שטפי דם, ואף הצטלקות ואי־סדירות קבועות של העור.

המכשור להקפאת שומן פועל בטכניקה ההפוכה לחימום השומן, אך הרעיון דומה (אם כי המכשירים להקפאת שומן נועדו לאזורים שבהם יש יותר שומן בגוף). המכשיר ״מקפיא״ את תאי השומן העמוק, מבלי לפגוע ברקמות הסמוכות. הטמפרטורה המינימלית שאליה מגיעים היא 7 מעלות צלזיוס, טמפרטורה נמוכה מספיק בשביל לגרום לשינוי הרסני בתאי השומן העמוקים יותר, מבלי לגרום לנזק ולכוויית קור בעור. המנגנון שדרכו מושגת ההקפאה הוא יניקה וקירור הנמשכים כ־70 דקות, באזור עתיר שומן כגון ירכיים פנימיות, ירכיים חיצוניות או מותניים. במהלך היניקה וההקפאה של השומן מוצמדת לעור כרית הגנה מיוחדת המונעת נזק לעור ולדרמה התת־עורית. תאי השומן העמוקים עוברים תהליך שינוי מבני של התא הנקרא קריסטליזציה מסוג ביתא, אשר בסיומו גורם להתמוססות השומן והיעלמותו בתוך כמה שבועות.

הפעולה עצמה אינה כואבת, ובסיומה העור נראה אדמדם, מורם ובצקתי למשך יומיים־שלושה. עם חלוף הבצקת, שב העור לצורתו המקורית, ובתוך שבועות מספר מתחוללת ספיגה מתונה של השומן והצרת היקפים ברמה של עד 4 ס"מ. הסיבוכים האפשריים מטיפול זה הם כוויית קור (לדברי המשתמשים המנוסים זו תופעה נדירה עד מאוד), כאב מקומי, וכמובן - תוצאה שאינה ממלאת את הציפיות שלפני הטיפול. בכ־30% מהמקרים נדרש טיפול נוסף באזור שטופל כבר לשם השגת תוצאה מיטבית.

למרבה הצער, הקפאת השומן לא מהווה פתרון לבעלי עודף משקל ולא יכולה להוות תחליף לדיאטה ולשינוי באורחות החיים. הקפאת השומן מהווה פתרון לבעלי משקל תקין או לבעלי עודף משקל קל, הסובלים מהצטברות שומן סרבן באזור אופייני ואינם מעוניינים בניתוח. אלה הסובלים משומן בטני או משומן במותניים, מוזמנים להתחיל את הקיץ הלוהט בהקפאת שומן, עוד בטרם נתפתה לזלילת המתוקים הקפואים ועתירי הקלוריות. •