ארבעת המינים - 4 סוגי הקמטים ואיך לטפל בכל אחד

אנחנו משתמשים במילה ״קמט״ כדי לתאר את הופעתם של סוגים שונים של תופעות עוריות תלויות-גיל, אבל האם ידעתן שלא כל הקמטים זהים זה לזה? למעשה, ישנם ארבעה סוגי קמטים ולכל אחד מהם יש מאפיינים ייחודיים  משלו. למה זה בכלל משנה? כי ההבדלים בין הקמטים משמעם שכל סוג של קמט מצריך סוג אחר של טיפול.

הנה הם, אם כן, ארבעת סוגי הקמטים השונים ודרכי הטיפול בכל אחד מהם.

1. קמטי הבעה

איך הם נראים: קמטים אלה יכולים להיות שטחיים או עמוקים ומתפתחים בכל אזור בפנים שמעורב בהבעה כלשהי, היינו במצח (קמטי תמיהה), בין הגבות (קמטי זעף) ולצד העיניים (קמטי צחוק).

ממה הם נגרמים: קמטים אלה נגרמים מהתנועה החוזרת ונשנית של שרירי ההבעה וכן עקב הירידה בגמישות העור ובכמות השומן בעור, כלומר בנפח, שמתרחשת עם השנים. אובדן הנפח והגמישות גורמים לכך שהעור לא מתיישר לגמרי בתום ההבעה והתוצאה היא קמט.

איך מטפלים בהם: אין שום אפשרות שלא להניע את שרירי הפנים לעולם וודאי שלא נמליץ לאף אדם שלא לחייך יותר לעולם, אבל אל חשש - הרפואה האסתטית כבר דאגה לפתרון הרבה יותר מציאותי: הזרקה של בוטוקס וחומרי מילוי.

הבוטוקס, שמו המסחרי של טוקסין שנקרא בוטולינום, גורם לחסימה זמנית של הקשר שבין העצב לשריר ובכך מרפה את השריר לתקופה של בין שלושה לשישה חודשים. כך, פעילות השריר נחלשת והקמט מתיישר. עם זאת חשוב לסייג ולהבהיר שהשימוש בבוטוקס חייב להיות זהיר ומיומן, כי הוא לא מתאים לכל קמטי ההבעה. אזורי ההזרקה הקלסיים של בוטולינום הם בין הגבות ולצידן.

האזור שבו מאוד לא מומלץ לטפל עם בוטוקס הוא המצח, שכן תפקידו של שריר המצח הוא להרים את הגבות - תנועה שנועדה לשפר את שדה הראייה, להגן על העיניים ולצמצם את חשיפתן לאור - והוא חיוני לתפקוד התקין של אזור זה בגוף. לכן, בקמטי המצח יש לטפל עם חומר מילוי ובייחוד עם חומצה היאלורונית - חומר שמיוצר בגוף שלנו באופן טבעי ואחראי על הריפוד של העור וההגנה שלו מפני פציעות. ככל שאנחנו מתבגרים כך הולך ופוחת הייצור של החומצה ההיאלורונית ולכן, ההזרקה של החומצה לתת העור משיבה לעור את החיות שלו.

 

 

2. קמטים שהם בכלל קפלים

איך הם נראים: קפלים של עור שאיבד מגמישותו שמופיעים לצידי הפה (קמטי מריונטה) ובין האף לפה (נזו-לביאלי).

ממה הם נגרמים: קמטים אלה נקראים קמטי גרביטציה כי כוח הכבידה - יחד עם אובדן האלסטיות של העור, היחלשותן של רקמות החיבור התומכות בעור ואובדן נפח בעור - הם שגורמים לעור לצנוח וליצור קפלים.

איך מטפלים בהם: אין ספק שהטיפול האפקטיבי ביותר לקמטים מהסוג הזה הוא הרמת פנים. אבל, מי שמעדיפה שלא לעבור ניתוח יכולה לשפר את מראה העור על ידי הזרקה של חומצה היאלורונית לאזור עצמות הלחיים ולנקודות מפתח נוספות בפנים, שמרימות את הקמט בעקיפין, כדי להרים את צניחת העור ולהשיב את הנפחים שאבדו. הפתרון האפקטיבי הוא לאו דווקא למלא את הקמט באופן ישיר אלא לטפל בקפל שגרם להיווצרות שלו. לכן, ישנם אזורים בפנים שבהם ההזרקה נועדה כדי להרים, להקטין או להעלים את הקמט.

3. קמטים של אובדן גמישות

איך הם נראים: קמטוטים שנוצרים באזור הלחיים, השפתיים והצוואר.

ממה הם נגרמים: הקמטוטים הם תוצאה ישירה של יותר מדי זמן בשמש וחשיפה לרדיקלים החופשיים שבאוויר. הנזק של הקרינה האולטרה סגולית והרדיקלים החופשיים הופך את העור לדק יותר והקמטוטים, כמו גם קמטים עמוקים יותר, הם התוצאה.

איך מטפלים בהם: במקרה של קמטוטים, טיפולי סקין בוסטר, טיקסל או לייזר הם פתרון מצוין. לאחר פגישת ייעוץ עם מומחה, נבחר הטיפול המתאים ביותר.

סקין בוסטר הוא טיפול חדשני לקמטוטים. זהו חומר מתקדם בעל מרקם ייחודי של חומצה היאלורונית, שלא יוצר נפח אלא מעודד ייצור של סיבי קולגן ואלסטין בעור, ובדרך זו מעודד יצירה של עור חדש ורענן.

מכשיר הטיקסל המתקדם פועל על אנרגיית חום טבעי ללא קרינה. ההשפעה התרמית הנמוכה והמבוקרת של המכשיר מאפשרת סדרת טיפולים מותאמת אישית, עם זמן החלמה קצר.

לבסוף, טיפולי לייזר למיצוק העור באמצעות מכשיר קליר ליפט לייזר גם מפחיתים קמטוטים וגם משפרים את איכות העור ומעבים אותו. את סדרת הטיפולים אפשר למקד באזורים ספציפיים, כולל אזור הצוואר, והם מעוררים תהליכים ביולוגיים טבעיים שבסיומם העור נראה צעיר ורענן יותר.

4. קמטים סטטיים

איך הם נראים: קמטים שנוצרים באזורים שונים בפנים (וגם בגוף) ונוטים להיות מקבילים זה לזה.

ממה הם נגרמים: הקמטים הסטטיים הם תוצאה של אובדן הגמישות בעור בשל ירידה ברמות הקולגן והאלסטין. הם מופיעים על העור גם כשהוא במנוחה, כלומר לא בזמן הבעה. על פי רוב הקמטים הסטטיים נגרמים בזמן השינה, כשהעור נלחץ על הכרית לאורך זמן.

איך מטפלים בהם: שינה על הגב למשך כל הלילה, שמירה על לחות העור וטיפולי עור איכותיים יכולים לעזור למנוע או להאט את התפתחותם של הקמטים הסטטיים, כאשר הפתרון של הרפואה האסתטית הוא השבת נפחים לאזורים הרלוונטיים על ידי חומרי מילוי. במקרים מסוג זה, הזרקה מיומנת ומקצועית של חומצה היאלורונית בעלת אופי סמיך לאזורים המתאימים, ישיב את הנפח שאבד וישפר או יעלים את הקמטים הסטטיים.