לא רואים עלייך, הכל על רפואה אסתטית מאת פרופסור אייל וינקלר, ידיעות אחרונות מוסף זמנים בריאים

אין עונה להרמה ניתוחי קיץ וניתוחי חורף - סיפורי מעשיות או אמת מדעית?


"פרופסור", שאלה אותי לאחרונה מטופלת כבת 60 המתעניינת בניתוח להרמת פנים, "בתי עומדת להינשא בסוף יולי, אבל אני מבינה שלשם ביצוע ניתוח אצטרך להמתין עד החורף הבא. הרי ידוע שניתוחי פנים אסור לבצע בקיץ, לא? "מטופלות לא מעטות המתעניינות בניתוח כזה או אחר מבקשות בפגישת הייעוץ או כבר בשיחת הטלפון לקביעת התור, לדעת מהי העונה הטובה ביותר לביצוע הניתוח הקוסמטי שבו הן מתעניינות. הפעם ננסה לעשות סדר בעניין העונות ומהו, אם בכלל, מזג האוויר המתאים לניתוחים הקוסמטיים השונים.
 
מבחינת הכירורגיה הקוסמטית (ויסלחו לי מומחי מזג האוויר(, יש בישראל שתי עונות בשנה: עונה שבה החשיפה לשמש רבה ועונה שבה ניתן להמשיך בחיי השגרה תוך חשיפה מופחתת לשמש. נתוני מזג אוויר אחרים, כמו קור, חום ואחוזי לחות - אין בהם כדי להשפיע על תוצאות הניתוח או ההחלמה. השמש הישראלית הקופחת, לעומת זאת, בהחלט עלולה להשפיע באופן שלילי על הריפוי של צלקות לאחר ניתוח.
 
מטופלים הנכווים או סובלים משפשוף טראומטי של העור, בעיקר בפנים, או כאלה שעוברים ניתוח קוסמטי מתבקשים להימנע ככל האפשר מחשיפה מתמשכת לשמש )שיזוף מתוכנן או מאולץ( עד תום תקופת ההחלמה של הצלקות. הסיבה היא שחשיפה ממושכת לקרני השמש הקיצית עלולה - בנוסף לכל השפעותיה המזיקות על העור - לגרום גם לשינויים קבועים בגוון העור באזור המצולק או המחלים. בדרך כלל צלוקות מניתוח מחלימות היטב ומותירות סימן לבן ועדין או פיגמנטציה עדינה וחומה מעט בבעלי עור כהה יותר. חשיפת אזור הצלקת לקרינה ממושכת של השמש עלולה לגרום לכך שהצלקת תיוותר בעלת פיגמנט אדום או חום לאורך זמן.
 
מרבית הניתוחים הקוסמטיים מותירים צלקות בעלות מראה סביר, המוצנעות תחת השיער בקרקפת או מתחת לבגדי הים. ריפוי זה מאפשר חופש גם למי שנוהגת להתכסות בלבוש מאוד קליל בקיץ הישראלי. הצלקות בניתוחי פנים נסתרות ברובן. מנתח פלסטי מיומן יסתיר את מרבית הצלקת הניתוחית בתוך קווים נסתרים בקדמת האוזן, בתוך השיער ומאחורי האוזן.
 
מדוע אם כן מוכרת כל כך ההמלצה להימנע מניתוחי פנים בקיץ? מדובר בזיכרונות מימים קודמים שבהם הניתוח להרמת פנים היה משולב בטיפול בקילוף עמוק של עור הפנים. אגב, זו אחת הסיבות שנשים שעברו בעבר מתיחת פנים נראו לפתע אדמדמות ואחר כך לבנות בגוון בלתי־טבעי.

בניתוחי הרמת הפנים שאני מבצע איני נוהג לשלב קילוף עמוק, בעיקר בגלל המראה הבלתי־טבעי המתקבל. בטכניקת הניתוח הטבעי המקובל היום ניתן לבצע את הניתוח גם בקיץ (בחודשי החופשה(, ללא חשש מחשיפה לשמש. המלצתי היא בכל זאת להימנע מחשיפה כזו לאחר כל ניתוח קוסמטי. אגב, חשוב לציין שבגד הים הסטנדרטי אינו מגן מפני קרינת השמש. צלקות טריות ואדמדמות) כמו אלו שמתקבלות אחרי הניתוח להגדלה או להקטנת שדיים) יש לכסות בבגד ים העשוי מבד המסנן קרינה או ביריעות אטומות לשמש. זאת כמובן מחשש לקבלת צלקת אדומה שצבעה לא ידהה עם הזמן. נשים שסיימו את הלידות שלהן או שירדו במשקל ומעוניינות בניתוח להידוק הבטן ורוצות להציג לראווה "בטן חדשה" כבר בקיץ הקרוב, תצטרכנה למהר ולבצע את הניתוח בקרוב, בכדי שיוכלו לתת לעצמן מנוחה מספקת, לתת לשרירי הבטן להתאושש ולאפשר לצלקות להיסגר היטב ולצבען לדהות.

ניתן אם כן לסכם ולומר שהניתוחים הקוסמטיים השונים צריכים להתחשב בהרבה דברים - בתוכניות האישיות, באילוצי עבודה, בלוח האירועים החשובים וכו' ופחות בעונות השנה ובמזג האוויר.