תמונה תדמיתית לכתבה, איך מטפלים בעיגולים השחורים?
לא רואים עלייך, הכל על רפואה אסתטית מאת פרופסור אייל וינקלר, ידיעות אחרונות מוסף זמנים בריאים

איך מטפלים בעיגולים השחורים?

למפיקה של העיתון שאתם אוחזים בידיכם קוראים גליה. בזכותה אני מגיש בכל שבועיים טור לעורכת המדור.

תפקידה של גליה הוא להאיץ בי להפוך את ערימות ההגיגים בראשי לטקסט מסודר וברור. כיוון שאיני עיתונאי, וכתיבת טקסט אחת לשבועיים אינה משימה כה פשוטה עבורי, אני תמיד בלחץ. לפעמים כשמתקרבת שעת הסגירה, ומגיע מועד הדד־ליין, אני מוצא עצמי מתעורר בלילות ומתחיל לכתוב. בבוקר כולם שואלים אותי על העיגולים הצובעים בשחור את כל האזור שמתחת לעיניי. אחרי כמה לילות ללא שינה ומספר הולך ועולה של פניות בנושא מצאתי עצמי כותב על עיגולים שחורים מתחת לעיניים.

אז מי אתם, כתמים שחורים ומעיקים, מה גורם לכם, ומהו הטיפול? 

הכתמים השחורים שמתחת לעיניים הם השתקפותם של הוורידים התת־עוריים באזור העפעף התחתון. העור של העפעף התחתון הוא דק מאוד, ועם הגיל וההתבגרות עור העפעפיים עוד הולך ונעשה דק.

כך, ככל שעור העפעף התחתון נעשה דק יותר, כך ניכרת יותר הפיגמנטציה הכהה של הוורידים שמתחתיו. אם כך מתבקשת השאלה הבאה: למי יש עיגולים שחורים בכלל, ומדוע הם ניכרים יותר אצל חלקנו ואינם מופיעים אצל אחרים?

הגורם הדומיננטי ביותר לעיגולים שחורים הוא גנטיקה. לא נדיר לראות אנשים צעירים אשר ירשו עור דקיק יותר מהרגיל מתחת לעפעפיים ולהם כתמים שחורים בולטים מתחת לעיניים כבר בגיל צעיר.

מצבי חוסר שינה מחמירים את הפיגמנטציה שתחת העיניים מן הטעם הפשוט שעייפות גופנית מביאה להפרשה מטבולית המאפשרת ערנות וגורמת להרחבת כלי הדם, ולכן כלי הדם ניכרים ביתר שאת מתחת לעור העפעף התחתון.

שני מאפיינים נוספים להזדקנות העפעף (שאינם קשורים לפיגמנטציה אך מדגישים אותה) הם התבלטות שקיות השומן מתחת לעפעף התחתון והופעת תעלה של קמט הנמשך מזווית העין האמצעית, זו שליד האף לכיוון הלחי. השקע או הקמט הזה נגרמים בגלל צניחת השומן של עצם הלחי העליונה לכיוון מרכז הפנים.

בשפה המקצועית נקרא הקמט ״מרזב הדמעות״ (tear trough).

כיצד ניתן לטפל בכתמים השחורים שתחת העיניים ובהזדקנות אזור העפעף התחתון? 

בניגוד לכתמי פיגמנטציה באזורים אחרים בפנים, אסור לטפל בכתמים שתחת העיניים על ידי הבהרה של הכתמים במטרה להעלימם. טעות זו נפוצה לצערי בקרב חלק מציבור רופאי האסתטיקה, אולם טיפול זה בהבהרת הכתמים סופו להסתיים בנזק יותר מתועלת.

הפתרון הנכון הוא עיבוי העור על ידי הזרקת חומצה היאלורונית ויצירת שכבה תת־עורית עבה מעט יותר בין העור למערכת הוורידים שמתחתיו. הטכניקה לביצוע הזרקה זו היא מורכבת, מחייבת שליטה באנטומיה ויד מיומנת. גם בידיים של המנתח הפלסטי המיומן ביותר ייתכנו שטפי דם ופיגמנטציה לתקופה קצרה של ימים או של שבועות. הפרסומים על הזרקה שאינה טראומטית בעזרת צינורית (קנולה) נכונים רק כאשר הרופא המזריק הוא מומחה בעל מיומנות גבוהה ובעל ניסיון רב בשימוש בחומרים איכותיים בלבד!

במקרים שבהם חומרי המילוי אינם מספיקים, או כשיש עודפי עור מתחת לעפעף עם או בלי בלט של שקיות השומן, נדרשת התערבות ניתוחית.

ניסיון לטפל בבעיות שפתרונן ניתוחי על ידי הזרקת חומרי מילוי יסתיים במראה של נפיחות בלתי טבעית באזור עצמות הלחיים העליונות ובמראה גרוטסקי שעליו כבר הרחבנו את הדיבור במדור זה. הניתוחים המתאימים לאזור העפעף התחתון כוללים ניתוח לאידוי (אידוי מלשון חימום ולא שאיבה) של מצבורי השומן שבולטים מתחת לעפעף התחתון. ניתוח זה הוא מהיר יחסית, וניתן לבצע אותו בצורה בטוחה בגישה שאינה מותירה צלקת דרך הקרנית של העפעף התחתון.